Web Sitesinde Hız Faktörünün Önemi

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte web sitelerine olan ilgi de orantılı bir şekilde artış gösterdi. Herkes istediği bilgiye hemen ulaşabilmek için ilgili web sitelerine giriyor ve işini halledebiliyor.

Aslına bakarsanız web tasarım son derece uğraş gerektiren ama aynı zamanda sevdiğiniz takdirde severek ve eğlenerek yapabileceğiniz bir iş. Tasarımı yaparken belli oranlar dahilinde ölçülü bir şekilde çalışmak gerekir. Çünkü siteye giriş yapan kullanıcı her ne kadar bilgi için giriş yapmış olsa da görsellik son derece önemlidir. Çoğu kullanıcı buna dikkat eder.

Hız faktörü neden önemlidir?

Web tasarımında belli başlı özellikler göz önünde bulundurulacak olursa bunların başında hız faktörü gelir. Bunun en önemli sebebi ise; kullanıcının bilgiye ulaşmak için sitenin geç açılması sebebiyle vakit kaybetmek istememesidir. Böyle bir hız sorunuyla karşılaşan kullanıcı beklemek istemeyerek başka bir siteye yönelecek ve siz de kullanıcı kaybetmiş olacaksınız.

Web sitesinde hız probleminin kaynağı

1) Hosting 

Sitenizi ilk açtığınızda bütçeden kısmak için ucuz bir hosting servisi yerine sitenizin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde bir hosting servisi almalısınız.

2) Görsel Boyutları

 Bir web sitesinde kullanılan görsellerin, materyallerin vs. boyutu, kalitesi arttıkça sitede ciddi anlamda bir hız problemi ortaya çıkar. Bu tarz durumların önüne geçmek için siteyi tasarlarken her adımda, bir sonraki aşamayı düşünerek plan yapmalısınız. Böylece kullanıcı memnuniyetini yakalayabilir ve sitede daha uzun süre kalınmasını sağlayabilirsiniz.

3) Sosyal Medya Butonları

Sitenin sosyal medya platformlarında daha çok paylaşılması için koyulan butonlar sitenizin yavaşlamasına sebebiyet verebilir.

SEO İÇİN HIZ FAKTÖRÜ NEDEN ÖNEMLİDİR?

 

Web sitesinin hızı kullanıcı için önemli olduğu kadar SEO (arama motoru optimizasyonu) için de oldukça önemlidir. Sitenizin açılışı ne kadar hızlı olursa, sitede ne kadar uzun süre vakit geçirilirse, ne kadar çok tıklanma yapılırsa bunun SEO için olumlu etkileri oldukça fazla olacaktır. Bu durumlar sağlandığında siteniz arama motorunda saha üst sıralarda çıkacaktır.

Web sitenizin hızını ölçmek için pek çok yöntem var. Bunlardan sizin için en uygun olanını seçip yapılması gerekenleri yaptıktan sonra istediğiniz sonuçları elde edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.