Web Sitenize 4 Yararlı İpucu İle Hemen Müşteri Çekin

Günümüzde gittikçe artan sayıda potansiyel müşteri online alışverişte laptop, tablet ve akıllı telefon kullanıyor. Her ne kadar Türkiye’de akıllı telefon ve tablet kullanan müşteriler yaygın olmasa bile bu sayı hızla artacak ve şimdiden e-ticaret sitenizi mobile hazırlamak size avantaj sağlayacak. Bu noktada sadece online satış yapmak zorunda değilsiniz. Müşteriyi online sitenizden fiziksel mağazanıza da yönlendirebilirsiniz. Dolayısıyla mobil siteyi sadece akıllı telefondan satış yapmak olarak algılamak yerine çok kanallı satış mantığıyla düşünebilirsiniz. Bu nasıl olacak derseniz:

Mobil cihazla dükkan arayan müşterilerin %78’i alışveriş yapıyor

Veri toplamayı ölçen web analiz hizmeti KISSmetrics’in araştırma sonuçları açık: Mobil sürümü olan e-ticaret siteleri daha fazla satış yapıyor ve mobil kullanıcıların online alışveriş yapma oranının PC müşterilerinden daha yüksek olduğu görülüyor. Günümüzde e-ticaret platformları ve bağlılık programı modülleri mobil cihazları ve küçük ekranları destekliyor.

Siz de aşağıdaki 4 basit ipucunu izleyerek online mağazanızı şimdiden mobile hazırlayabilirsiniz. Mobil müşteri sayısının daha fazla olduğu Avrupa Birliği ve ABD’ye açılmak isteyenler de mobil sitelerden yararlanıyor, dolayısıyla bu bir kazan kazan durumu. E-ticaret sitenizde ilk dikkat etmek gereken şey küçük laptopların da birer mobil cihaz olduğu. Özellikle evde ve kafede alışveriş yapan online müşteriler desktopların yanı sıra laptopları da kullanıyor.

Sade ve temiz bir web tasarımı seçin

Web sitenizde potansiyel müşterileri yüksek dönüşüm oranıyla alışverişe yönlendirmek ve onları gerçek müşteriye dönüştürmek. Bunun için basit, sade, fonksiyonel, pratik ve kullanışlı bir web sitesine odaklanmak gerekiyor.

Örneğin mobil sayfanızı açan kullanıcının önüne bütün sayfayı kaplayan bir pop-up banner çıkmasın. Potansiyel müşteri kendisi büyük, kapatma düğmesi ise mobil ekranda minicik olan bu zorlama reklamları sevmiyor. Ayrıca kullanıcıyı telefon ekranında aşağı kaymaya zorlayacak uzun paragraflar da kullanmayın. Ürün ve satış bilgileriniz kısa ve anlaşılır olsun.

Siteniz, ürün ve hizmetinizle ilgili önemli bilgileri “resim olarak taranmış pdf” formatında yüklemeyin. Kritik bilgileri sitenize resim değil, metin halinde ekleyin çünkü arama motorları resim yazılarını endekslemiyor. Bu da sitenizin arama sonuçlarında alt sıralara düşmesine neden alıyor.

Mobile hazır olun

Son senelerde düz logo tasarımlarında patlama oldu. Bu minimalist tasarım özellikle mobil kullanıcıları hedefliyor. Süslü tasarımlar ve ağdalı görseller özellikle de dokunmatik laptop ekranlarında iyi durmuyor. Bunun için yazı tipini ve büyüklüğünü mobil ekranlara göre ayarlamanız gerekiyor. Müşteri tek ekranda satış veya ürünle ilgili bütün temel bilgilere erişebilmeli. Ne ekranı aşağı kaydırmalı ne de iki parmak kısma hareketiyle yazıyı ekranda büyütmek zorunda kalmalı. Yoksa siteyi alışveriş yapmadan terk ediyorlar.

Bunun için telefonun ekran büyüklüğü ve çözünürlüğünü otomatik olarak tanıyıp mobil sayfanızı ona göre ölçekleyen akıllı mobil site temaları kullanın. Mobil web sitesi için elinizde iki seçenek var: Bulut üzerinden hizmet veren tasarım firmalarından yazılım kiralayabilir veya mobil web sitesi tasarımını bilen bir arkadaş tutabilirsiniz. Mobil site maliyetlerini azaltmanın en iyi yolu bu.

Arama motoru optimizasyonu kraldır

İçeriği siz üretiyorsunuz ama hangi içeriğin kime, nasıl gösterileceğine ve kaç kişiye gösterileceğine Google gibi arama motorları ve Facebook gibi sosyal ağlar karar veriyor. Bu nedenle arama sonuçlarında üst sıralarda görünmeniz gerekiyor. Sonuç olarak arama motoru optimizasyonu (SEO) ve sosyal medya optimizasyonu (SMO) yapmanız gerekiyor.

Bu nedenle hem sitenizin, markanızın farkını ortaya koyan, fark yaratan anahtar kelimeler kullanın hem de popüler anahtar kelimeler seçin. Google Adwords, hatta basit bir WordPress SEO eklentisi bile arama sonuçlarında üst sıralarda gösterilmek için gereken anahtar kelimeleri size öneriyor. Google Adwords en iyi anahtar kelimeler için geleceğe dönük site trafiği tahminleri de gösteriyor.

Sitenizdeki kampanya ve fiyat bilgilerini güncelleyin

Mobil müşterilerin en dikkat ettiği şeylerden biri de sitenizde en güncel bilgilere ulaşmak. Bir üründe indirim varsa, bir ürüne zam geldiyse veya yeni bir kampanya varsa bunu bilmek isterler. Ancak sayfada fiyatı 100 TL olan bir ürünün ödeme sırasında aslında 110 TL olduğunu öğrenirlerse bu yanlış anlama müşteriyi kaybetmenize yol açabilir.

Ayrıca iletişim bilgilerinizi hem ana sayfaya yerleştirin hem de diğer sayfalarda navigasyon çubuğuna ekleyin. Müşterinin her sayfadan tek tıklama ile iletişim bilgilerine erişmesini sağlayın. Bu 4 ipucu ile minimum harcama yaparak e-ticaret sitenizi geliştirebilir ve hem akıllı telefonlarda hem de PC’de satışlarınızı artırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.