Facebook zenginleri şimdi neler yapıyorlar?

Facebook‘un ilk zamanlarında şirkette kurucu, yatırımcı veya üst düzey yönetici olarak çalışıp sonradan zengin olanların servetleri şimdilerde ne kadar ? Belki daha da merak uyandıranı bu kişiler şimdi ne yapıyorlar?

Eduardo Saverin

EduardoSaverinFacebook’un kurucularından olan, ancak daha sonra Zuckerberg ile mahkemelik olarak gizli bir anlaşmaya imza atan Saverin, 2012 yılından bu yana Velos Partners yatırım şirketi vasıtasıyla teknoloji şirketlerine yatırım yapıyor. Singapur’da yaşıyor.
Net Serveti: 5,4 milyar dolar

 

 

Chris Hughes

chris hugesFacebook‘tan sonra medya ve siyasete yönelen Hughes, 2008 yılında Barack Obama’nın dijital kampanyasında stratejist olarak görev yaptı. Yakın geçmişte ABD’nin önemli siyasi yayınlarından olan New Republic’in çoğunluk hissesini satın alan Hughes, eski New York milletvekili adayı Sean Eldridge ile evli.

Net Serveti: 850 milyon dolar

 

Dustin Moskovitz

dustin-moskovitz2008 yılında Facebook‘tan ayrıldıktan sonra Moskovitz proje yönetim aracı Asana’yı kurdu. Şirketteki ve eşiyle birlikte yönettikleri Good Ventres vakfındaki görevlerine devam ediyor. Sahip oldukları serveti “Bu para topluma ait. Ben ve eşim bu paranın sadece yöneticisiyiz” diye nitelendiriyor.

Net Serveti: 9,1 milyar dolar

Sean Parker

Sean Parker, ProfileBirçok şirkette yatırımcı olarak bulunan Sean Parker, 2014 yılında Brigade Media’yı kurdu. Son olarak kendi hayır kurumu Parker Foundation’a 600 milyon yatırdığını açıklayan Parker, sağlık ve toplumsal yaşam konularında ilerici çalışmaları destekliyor.

Net Serveti: 2,8 milyar dolar

 

Sheryl Sandberg

Sheryl-SandbergFacebook’un yönetim kuruluna dahil olan ilk kadın yönetici olan Sandberg, halen Facebook’ta COO’luk görevini sürdürüyor. Bir kaç ay önce aniden kaybettiği kocası David Goldberg’ün CEO’su olduğu Survey Monkey şirketinin yönetim kuruluna katıldı.

Net Serveti: 1,2 milyar dolar

 

Yuri Milner

yuri millerFacebook‘un ilk yatırımcılarından olan Yuri Miller Digital Sky Technologies’in kurucusu. Elindeki Facebook hisselerinin tamamını 2013 ve 2014 senelerinde elinden çıkardıktan sonra ilgisini Çinli girişimlere yöneltti. Alibaba ve Xiaomi’de hatırı sayılır miktarda hissesi var. Miller aynı zamanda Twitter, Spotify ve Airbnb’nin de yatırımcılarından.

Net Serveti: 3,3 milyar dolar.

Peter Thiel

team_peterFacebook’un ilk yatırımcılarından biri olan Peter Thiel halen şirketin yönetim kurulunda. Elindeki şirket hisselerini Ağustos 2012’de yani Facebook’un halka arzından hemen sonra satan Thiel’in bu işlemlerden 1 milyar doları aşan bir gelir elde ettiği söyleniyor. 100 bin dolarlık bir fonla, okuldan ayrılıp girişimci olmak isteyen ve iyi fikre sahip üniversite öğrencilerini avlamaya devam ediyor.

Net Serveti: 2,2 milyar dolar.

Mark Zuckerberg

Facebook’un kurucusu ve mevcut CEO’su olan Zuckerberg, şirketi yönetmeye devam ediyor.

Net Serveti: 38,6 milyar dolar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.