Facebook video reklam gelirlerini paylaşacağını açıkladı

facebook-video-sekmesiLogosunda farklılığa giden Facebook, video reklam gelirlerinin video sahipleriyle paylaşımı ile ilgili nasıl bir yol izleyeceğini de duyurdu. Facebook, tıpkı YouTube gibi, reklam gelirinin yüzde 55’lik bölümünü video sahiplerine verecek. Geriye kalan yüzde 45’lik bölümü ise Facebook’a kalacak.

Fortune’da yer alan habere göre, Facebook’un videolarda reklam yayını konusundaki ilk iş ortakları arasında Funny or Die, Hearst, Fox Sports ve NBA gibi isimler bulunacak. Video reklamlarının mobil aletlerde gösterimi içinse değişik bir yol izlenecek. Kullanıcılar Haber Kaynaklarında bulunan bir videonun üstüne dokunduklarında “Tekliflen Videolar” ismini taşıyan farklı bir sayfaya yönlendirilecekler. Reklam videosu, seçilen videonun izlenmesinin hemen peşinden ikinci videoya geçilmeden önce gösterilecek.

Facebook video reklamları gösterimi için geliştirdiği metodu öncelikle küçük bir grupla iOS uygulaması üzerinde test etmişti. Artık daha geniş bir kitle tarafından test edilmeye başlanan özelliğin yakında daha fazla kişiye erişmesi bekleniyor. Facebook’un, diğer yeni özelliklerinde olduğu gibi, video reklam gösterimi konusunda da önceliği iOS’e vermesine net gözüyle bakılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.