SEO Çalışmalarında Acele Etmemenin Önemi

SEO danismanligiUzman Medya kurucusu olarak yaklaşık 5 senedir aktif olarak arama motoru optimizasyonu danışmanlığı veriyorum. Bu ve bundan sonra 1-2 yazımda çoğu müşterimde, seo çalışmasını profesyonel olarak daha önce yapmamış, gördüğüm bazı genel kanılara değineceğim.

Öncelikle seo çalışması uzun vadeli bir çalışmadır. Uzun vadeden kastım, minimum 6 aydan başlar site varolduğu sürece devam eder. Bunun ana nedeni de seo çalışmalarının göründüğünden daha derin,daha kapsamlı olmasıdır. Google devamlı algoritma değişikliği yapar. Bunu yapmak da zorundadır aksi takdirde Dünya’da her gün yüzbinlerce kişinin algoritmasının maddelerini çözmeye çalıştığı sistem çok da iyi çalışmaz.

Buna göre de yapılan analizler neticesinde müşterinin web sitesinde yapılması gerekenler uygulanmaya başlamasından sonra belli bir süre geçmesi gerekir ki sonuçlar doğru bir şekilde alınabilsin. Fakat çok normaldir ki daha önce seo çalışması yapmamış müşteri sabırsız olabilir. Sonuçları biran önce görmek isteyebilir. Hatta belki çalışmaya başlamanızdan 7 gün sonra bile size neden yükselmiyor bu trafik (SEO’da hedef nedir? Nasıl ölçülmelidir? Bununla ilgili başka bir yazı yazacağım) soruları gelebilir.

Bunu şu şekilde açıklayabilirim aslında, sitenizin arama motorlarına uyumlu olması için bir takım değişiklikler yapıyorsunuzdur, hatta bu değişiklikler müthiş derecede doğru değişiklikler olabilir. Fakat bu değişiklikleri google’ın re-index yani yeniden indexlemesi, sizin sıralamalarınıza olumlu bir şekilde yansıtması zaman alacaktır. Bu süre çalışmaları yaptıktan sonra 2-3 ayda kendini hafif göstermeye başlar sonraki süreçte hızlı bir şekilde devam eder. Ama burada hedefleri belirlemek çok önemlidir, a kelimesinde neden çıkmıyorum demek çok doğru değildir. Önemli olan ilk süreçte doğal arama trafiğinizin (marka adınız hariç) yükselmesidir. Belli kelimelerde daha kısa sürede yükselebilirsiniz tabiki ama bunun nedeni sizin bazı şeyleri harika yaptığınızdan olmayabilir. Belki çıktığınız kelimede rekabet düşüktür, rakiplerinizden o alana yoğunlaşan çok fazla marka olmamış olabilir.

Şunu bilmelisiniz ki bizler google’ın müşterileriyiz, bize en doğru sonucu vermesi için özellikle rekabet yoğun kelimelerde üst sıralarda yer verebilmesi için bir test süreci lazımdır. Acaba gerçekten google’ın müşterilerine hitap eden bir siteniz var mı? Yoksa sistemi kandırmaya yönelik mi bir çalışma yaptınız? bunu google’ın görebilmesi lazım.

Bu açıdan süreç çok kısa olmaz, zaten arama sonuçları çok kısa sürede değişiyor olsaydı bizler bir gün aradığımızı diğer gün bulamazdık.

Kısaca SEO‘da yaptığınız değişikliklerin doğru olduğundan eminseniz, daha önce test edip doğru olduğunu gördüğünüz şeyleri yapıyorsanız acele etmeyin. 2 ayda sonuç alamadım diye bir şeyleri değiştirmeye kalkmayın. Eğer böyle yaparsanız hiç bir zaman sonuç elde edemezsiniz.

Burada en önemli nokta yaptıklarınızdan emin olmanız,3 aydan sonra da trafik artışı yaşamıyorsanız neden trafiğim artmıyor sorusunu kendinize daha çok sorabilirsiniz ve ikna edici yanıtlar arayabilirsiniz. Öncellikli tavsiyem profesyonel ellerden hizmet alıp, aldığınız hizmetin benzerlerini deneyerek sonuca ulaşmayı denemektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.