İç SEO nedir (SEO on Page )?

iç seoSite içi SEO çalışmaları, web sitesinin Google arama sonuçlarında üst sıralarda listelenebilmesi için yapılması gereken 8 ana başlık altında özetlenir. Bu maddeler SEO analiz çalışmaları kapsamında tek tek ele alınmalıdır.

1. Meta Etiketler

Meta Başlık: Sunulan ürün ve hizmetlerle ilgili doğru bilgiler içermelidir. Meta Başlık, siteniz Google’da listelendiğinde gözüken başlıktır.
Meta Açıklama: Hedeflenen arama sonuçlarına uygun anahtar kelimeler, sayfa içeriğiyle de uyumlu olmalıdır. Meta Açıklama, Google sonuçlarında başlığın altında gözükecek açıklama metnidir.
Meta Anahtar Kelimeler: Google tarafından dikkate alınmadığı belirtilse de diğer arama motorları tarafından (yahoo, bing, yandex vb) önemsenen bir faktördür. Sayfadaki yazının hangi konuyla ilgili olduğunu anahtar kelime temelinde belirtir.

2. Görsel Etiketleri

Arama motorları resimlerin içeriğine bakamazlar. Bir resmin ne ile ilgili olduğunu arama motoruna belirtebilmek için alt metin açıklaması girilmesi önemlidir.

3. Site Haritası

Siteeki tüm sayfaların bağlantı adreslerinin bulunduğu bir dosya bulunmalıdır. Google ve diğer arama motorları bu dosyada listelenmiş tüm sayfaları veritabanlarına ekleyeceklerdir. Normal şartlarda arama motorları site içi bağlantıları takip ederek site haritasını çıkarsa dahi, bağlantılarda oluşacak bir sorunda index problemi ortaya çıkacaktır.

4. Robots.txt

Robots.txt sanal bir dosyadır. FTP’nizde bu dosya bulunmaz. Robots.txt, arama motorlarına sitenin nasıl indexlemesi gerektiğini belirtir. Arama motorlarında listelenmemesi istenen sayfalar varsa bu dosyayı web sitesi yönetim panelinizden güncellemek gerekir.

5- Alan Adı ve Anahtar Kelimeler

Anahtar kelime seçimi ve bu kelimeye bağlı alan adı tercihi, SEO çalışmalarında avantaj sağlayacaktır.

6- Anasayfa SEO

Anasayfada, site genelinde belirlediğiniz anahtar kelimelerin en önemlilerini kullanmanızda fayda var. Dışarıdan sizin sitenize bağlantı verildiğinde genellikle site isminiz kullanılacağı için, arama motorlarının gözünde bu mantıklı bağlantıları oluşturmak gerekiyor.

7- İçerik

Google, zengin ve özgün içeriğe sahip sayfaları hızla ön sıralara taşır. Yazıların içeriği kadar biçimlendirilmesi de önemlidir. Gereğinden fazla anahtar kelime, başlık, kalın yazı kullanımları sayfaların pozisyonunu yükseltmez, aksine düşürür.

8- Site içi bağlantı yapısı

Sitenizde hem kullanıcılara daha kolay gezinme imkanı sağlamak, hem de ilgili içerikleri birbirine bağlayarak güçlenirmek için anchor kullanımı çok önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir