Remarketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Remarketing Nedir?

Anlamsal olarak karşılığı ‘Yeniden Pazarlama’ şekline çevrilen Remarketing, uygulanılan markanın mesajını destekler ve hatırlanma oranını arttıran bir faaliyettir. ‘Remarketing nedir?‘ sorusuna verilebilecek bir diğer açıklama ise; web sayfanızı ziyaret eden kişilerin belirlenerek kaydedilmesinden sonra sitenizden ayrılmalarına rağmen ziyaret ettikleri diğer sitelerde de tekrar reklamınızı görmenizi sağlamaktır.

Remarketing Nasıl Yapılır?

Genel bir remarketing planı ile ilerlemek yerine somut hedefler belirleyerek ilerlemek gereklidir. Bu hedeflerde web sitesi trafik oranlarını hedefleyerek arttırmak, marka bilinirliğini sağlamak veya geçmiş aylarda sitenizi ziyaret eden ziyaretçilere odaklanmak ve benzeri çalışmalar yapılır. Hedef müşterileriniz için çok özel şekilde reklam içerikleri ve mesajlar yaratmakta remarketing için çok önemlidir. Her kitleye aynı iş planını ve reklam tipini uygulamamak gerekir. Bunun yerine ise kitlelerin ihtiyaçlarını ve ilgi alanlarını analiz etmeye zaman ayırmalı ve kategorize etmelisiniz. Kişiselleştirilmiş reklam içerikleri ve mesajları daha çok ilgi çektiği için site ziyaretçilerinin tıklama sayıları da artıyor.

Remarketing kapsamında farklı ürünleri farklı zamanlarda reklamlaştırabilirsiniz. Tatil ya da gezi alışverişi için arama yapanlara anında hedefli reklam uygularken kişisel ürün alışverişine yönelen kullanıcılar için ise daha sonra devreye girecek olan bir reklam modeli uygulanması mümkündür. Sosyal medya ve arama motorları pazarlamacıların remarketing yeri durumuna gelirken teknolojinin gelişimi bu sistemi günümüzde destekliyor. Çünkü herhangi bir ürün satın almadan web sayfamızdan çıktığında internetteki remarketing aracılığıyla bu siteyi tekrar kullanıcının karşısına çıkartarak hatırlıyor. Pek çok internet sitesinin internetten gelen trafiğinin sadece %2’lik bir kısmı ilk anda satışla sonlanırken remarketing ile bu oran en az 3-4 katına çıkarak satış ve pazarlamayı dijital ortamda desteklenmesini sağlıyor. Remarketing uygulayan firmalar; sitelerine ziyaretçi trafiğini kısa sürede arttırabiliyor, sitedeki sayfadan çıkış oranlarını düşürebiliyor ve geri dönüşüm oranlarını ve satış rakamlarını da yükseltiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.