Online İtibar Yönetimi Nedir ?

Günümüzde insanların büyük bir bölümü gerek iş gerekse özel hayatının büyük bir kısmını internette ve sosyal medya siteleri ve uygulamalarında geçirmekte. Bu anlamda marka ve firmalar için online itibar yönetimi alanı ortaya çıktı ve gün geçtikçe değer kazanmaya devam etmekte. Marka ve firmaların sosyal medya ve diğer online platformlarda kendileri ve ürünleri hakkında yazılan – çizilenlerin takip edilmesi ve olumsuz ya da haksız yorumlara karşı aksiyonn alınması ve marka imajının korunması anlamında büyük önem taşıyor.

Sosyal medya platformları ve internetin en büyük artısı insanların her düşüncesini herhangi bir onay mekanizması olmadan paylaşabildiği bir ortam olmasıdır. İlk olarak bakıldığında olumlu bir yön olan onay mekanizasmasının olmayışı kimi zaman bir markanın karalanması, itibarının zedelenmesi şeklinde olabiliyor ve bu da kişi ve kurumlara maddi ve manevi zarar olarak geri dönebiliyor.

Online itibar yönetimi ile marka ve firmalar hakkında olumlu yanlar ön plana çıkartılarak itibar sağlanabilir, negatif yorumlarınsa doğru yönetim teknikleri sayesinde olumsuz etki etmemesi sağlanabilir ya da daha düşük düzeyde etki etmesi sağlanabilir. İtibar korumak için bu gibi durumlarda en büyük hata tepkisiz kalarak olayı akışına bırakmak ve “online itibar yönetimi” alanında çalışmalar yapmamak ya da bu konuda dışarıdan hizmet almamaktır.

Marka ve firmaların “online itibar yönetimi” hangi alanlarda yapılır ?

1. Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Online itibarınızı yönetmenizi sağlar

Bilgisayar kullanan hemen herkesin büyük çoğunluğunun internette gününün büyük bir bölümünü geçirdiği tartışılmaz bir gerçektir. İnsanlar bir hizmet ya da ürün almadan önce internetten teyidini sağlama amaçlı araştırmalar yapar. Ürün ya da hizmetin cinsin göre, fiyat ve özellik karşılaştırmalarının yanı sıra tüketici deneyim ve yorumlarına da göz atarak kararlarına yön vermek isterler ve doğru bir adım atmayı amaçlarlar. Kullanıcılar arama motorlarını kullanarak yaptıkları aramalarda negatif yorumlara denk geldikleri zaman o ürünün – hizmetin pazarlanması artık olanaksız hale gelir. Bu sebeple arama motoru optimizasyonu (SEO) ve arama motoru pazarlaması (SEM) teknikleri ile olumlu sonuçların ön plana çıkması büyük önem taşır ve oldukça önemli bir pazarlama stratejisidir.

2. Web sitesinde yer alan içerikler

Web sitesi büyük önem taşımaktadır, çünkü gerek sosyal ağlarda atılan adımlar gerekse seo ve sem çalışmaları potansiyel müşterileri marka-şirket web sitesine yönlendirme amaçlı olmaktadır. Bu sebeple kişilere olumlu imaj sağlayacak içerikler yer alması büyük önem taşır. Ayrıca Google‘da aranacak hedef anahtar kelimeler içeren içerikler üretmekte büyük önem taşımaktadır.

3. Sosyal Medya’da paylaşımlar ve etkileşim

Günümüzde hayatımızın vazgeçilmez kısmını oluşturan sosyal medya mecraları online itibar yönetimi için önemli bir faktördür. Bir çok marka ve büyük firmalar sosyal medyayı aktif olarak kullanmakta ve bunun getirilerinden kuşkusuz ki faydalanmakta.

Ancak sosyal medya kanallarını doğru kullanmak önemlidir zira sosyal medya ağlarında aktif paylaşımlar yapmak yeterli gelmez ve insanlarla etkileşim ve iletişim halinde olmanın önemi oldukça büyüktür. Ürün ve hizmetlerin çeşidine göre doğru sosyal ağları tercih etmek herşeyden önemlidir. Kimi sektörler için görsel ağırlıkta olan Instagram uygunken, birçoğuna Facebook, bir kısmına da Twitter daha çok fayda sağlayabilir. Sosyal Medya Danışmanlığı ve Yönetimi hizmetleri veren firmalardan bu alanda da spesifik olarak destek alabilirsiniz.

4. Dijital PR çalışmaları

Sosyal medya siteleri, internet siteleri ve arama motoru sonuçlarına bakarak PR stratejileri belirlenmeli ve marka – firma hakkında yer alan eleştiriler incelenerek bunlara karşı savunma geliştirikmesi ve marka ile ilgili haberler, etkinlikler ve proje gibi aktivitelerin duyurulması ve basın bültenlerinin hazırlanarak pozitif yönde fayda sağlanması da önemlidir.

Online İtibar Yönetimi, Sosyal Medya Danışmanlığı ve İnternetten İçerik Silme gibi alanlarda çözüm ortağımızla birlikte sizlere hizmet vermekten gurur duyarız. Bu hizmetler ile ilgili taleplerinizi iletişim sayfamızdan gerçekleştirebilirsiniz. Uzmanlarımız size ihtiyaçlarınız karşılığında çözümler sunacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.